Na tragu legendi

Na tragu legendi

Biraฤ nije bez usmenog predanja. Niti bez narodnih legendi ili, bar pojedinih njihivih elemenata. Ali je veoma malo toga zapisano. Joลก manje je literarno obraฤ‘eno. Rijeฤ je, zar ne,  o zapuลกtenosti ovog naลกeg misirskog vrta u oblasti kulture?

Hodeฤ‡i Javor-gorom i Birฤom, skoro na svakom koraku vidiลก i osjeฤ‡aลก tragove davnih vremena. Ti tragovi su nekad materijalni (ruine starih tvrฤ‘ava, ostaci nekadaลกnjih karavanskih puteva, srednjovjekovnih stjeฤ‡aka, hajduฤke ฤesme itd.). A nekad su ti tragovi ลกkrto ili potpunije usmeno predanje mjeลกtana. Rjeฤ‘e su to pisani tragovi o pojedinim znaฤajnim dogaฤ‘ajima iz proลกlosti ovog kraja.

Jedanput, na tome tragu, oveฤ‡a grupa nas planinara stigosmo u subutu zarana pod kamene utvrde starog grada Veledina u Grabovici – na nekih dva sata hoda zapadno od Vlasenice. Sunce je bilo veฤ‡ odskoฤilo i poklonilo nam viลกe nego ugodan poslั˜edni dan aprila. Poฤetak je sedamdesetih godina 20. vijeka.

Pod tako jasnim jutarnjim suncem ovdje vidiลก svu raskoลก prirode. Mada, opet, u nekoj plavetnoj izmaglici. Sa juลพne strane nadnosi se ogromna ลกumovita gromada Javor-gore. Ona je u vidu kose ravni veoma strmenitog nagiba, koja predio oko nas u najveฤ‡em dijelu dana uveliko zasjenjuje. Vis Kom zatvara naลก vidokrug sa zapadne strane. On svojom neobiฤnom formom i oลกtrim vrhovima stijena vidno kontrastira kosoj, ลกumovitoj ravni planine. Neobiฤan ambijent.

Javor-gora u osobenom sklopu terena na ovom mjestu, pokazuje tako lijepu zvukovnu rezonanciju. Ona sve zvuke i ลกumove bogate prirode dovodi u meฤ‘usobni sklad i stapa ih u jedinstvenu ugodnu melodiju. U najfiniju orkestarsku muziku planine i vjetrova. U tihi ลกapat ลพivog liลกฤ‡a i vjetrova razliฤitih smjerova i jaฤina.

A vjetrova i povjetaraca je ovdje uvjek. Oni se javlั˜aju zbog stalne razlike u temperaturi na povrลกi planine i u njenom podnoลพju, duลพ nizijskog dijela rijeke Grabovice. Valั˜da zbog toga, uvijek je tu i muzike prirode – tiลกe ili glasnije, sjetne ili one koja bodri. Opet, uvjek razliฤite i neponovlั˜ive.

Umilno sunce nastoji da sve ลกto pogledaลก uฤini ti do kraja razgovjetnim. U poฤetku, misliลก da si se naลกao u ambijentu u kome je sve dovolั˜no jasno.

Spreman si da se predaลก blagodatnom miru.

No, istovremeno poฤinjeลก da osjeฤ‡aลก i neku blagu mistiฤnost, tajnovitost predjela koji te okruลพuje pod plaviฤastom izmaglicom, tim simbolom tajanstvenosi.

Mistiฤnost nam stvaraju ne samo stari metalni predmeti koje joลก uvijek ovdje mjeลกtani nalaze na svojim njivama. Veฤ‡, joลก viลกe stare zidine tvrฤ‘ave nekadaลกnjeg grada Veledina. A isto tako skupine nadgrobnih spomenika, srednjevjekovnih stjeฤ‡aka, na viลกe lokaliteta u ovome kraju. Jednu grupu ovih stjeฤ‡aka nalazimo tek neลกto ispod ostataka tvฤ‘ave starog grada Veledina. Vitke omorike i draลพesne breze izvijaju se uvis na nevelikom odstojanju i uokviruju steฤ‡ke. Kao da ih, njih tako krupne, moฤ‡ne i znaฤajne, dvore i poฤast im odaju.

Simfonija planine i vjetra

Zastali smo kod te skupine  stjeฤ‡aka.

Tako bogati i masivni  stjeฤ‡ci u  ovako lijepom i viลกe idiliฤnom, nego bogatom kraju! U kraju u kome su kuฤ‡e skoro sakrivene u ลกlั˜ivicima! Ni sadaลกnje vrijeme joลก ne parira bogatstvom vremenu te starine.  Otkud sad ta i tolika  kontrast u bogatstvu? Kontrast izmeฤ‘u nekadaลกnjeg i sadaลกnjeg vremena! Ili utisak vara, pa je rijeฤ samo o prividu?

No, o prividu ni govora – svjedoci su teลกki i masivni kameni stjeฤ‡ci i joลก uvjek jasne dimenzije kamenih tvrฤ‘ava…

S druge strane, osjeฤ‡aj tajnovitosti u nama pojaฤava sazvuฤje snaลพnog huka viลกe obliลพnjih planinskih vrela – Grabovice, Sedrice, Podgradca, Skakavca i drugih. Nั˜ihova bistra voda u veseloj igri i u svim moguฤ‡im oblicima tekuฤ‡ih  bisernih ฤ‘erdana, predaje se dejstvu zemlั˜ine teลพe niz oลกtru strmen ovog planinskog predjela. A nedaleko dolั˜e spajaju se u jedinstven snaลพan planinski tok rijeke Grabovice.

Puna tajnovitost nataloลพi se u nama u trenutku kad u naลก vidokrug uฤ‘e neobiฤna kompozicija s druge strane rjeฤice Grabovice. Naime, na kamenitoj uzvisini visokog nazublั˜enog brda Kom, na jednoj hridi prema izvoriลกtu rjeฤice Grabovice – stoji impozantna skamenjena figura ลพene. I to ลพene u tradicionalnoj muslimanskoj odjeฤ‡i kakva se ranije nosila u ovom kraju.

Nove zagonetke! Dodatna, joลก jaฤa mistika! Legende prosto lebde u vazduhu. A koliko tek i u kakvom intezitetu se tu roji mistiฤnosti za sitnih jesenjih kiลกa. Za sitnih, prohladnih kiลกa i slojeva magle koji se lijenjo valั˜aju preko ovih tada tmurnih predjela. I kakva li ih sjetna muzika magle i vjetrova prati?! Da – toliko podsticaja na jednom mjestu za aktiviranje naลกih misli o ลพivotu, o njegovoj prolaznosti i o neobiฤnim dogaฤ‘anjima u dalั˜oj proลกlosti!

Prozor u proลกlost

Onda, u dalั˜oj potrazi za legendama, naiฤ‘emo na starinsku seosku kuฤ‡u, tek neลกto niลพe od skupine stjeฤ‡aka pod Veledinom.

Pred kuฤ‡om cijepa drva stari domaฤ‡in ฤuriฤ‡ Janjko. To je joลก jaka starina vedrog tena i skoro bijele kose, poput banatskog paora ili ruskog muลพika.

Predstavismo se. Popriฤasmo sa njime. Poteฤe lak i ugodan razgovor.

Upitasmo sijedog Janjka da li ลกtogod zna o onim gore zidinama, ostacima nekadaลกnjeg odbrambenog utvrฤ‘enja starog grada Veledina.

Domaฤ‡in Janjko ponudi nam da sjednemo na osunฤano cjepalo drva pred kuฤ‡om.  Posjedasmo. Domaฤ‡ica nas ponudi ovojutarnjim, tek pomuลพenim i uzvarenim mlijekom i kafom.

Sve se odvija kao da je unaprijed dogovoreno. Miluje nas blagodatno sunce poslั˜ednjeg aprilskog dana. Osvjeลพava nas blagi razvigorac sa Javor-gore koji milujuฤ‡e klizi niz kamene zidine tvrฤ‘ave Veledin.

Dobroduลกni ลพivahni domaฤ‡in Janjko veze pred naลกom znatiลพelั˜om svoju originalnu priฤu o starom gradu Veledinu. Nั˜egova priฤa je u cijelosti unijeta u ovu zbirku. Bi ฤ‡e nam ne malo zadovolั˜stvo i ponos ako ovim skromnim doprinosom pomognemo da se najzad krene u preporod zapuลกtenog misirskog vrta legendi u polั˜u kulturne baลกtine Birฤa i Javor-gore.

Autor, Dragomir ฤŒelikoviฤ‡


Ostavite odgovor

Vaลกa adresa e-poลกte neฤ‡e biti objavljena. Neophodna polja su oznaฤena *